E-Mail Marketing

»E-mail Marketing Nedir?

- Hedef kitleye, kişiye özel olarak markanın görsel kimliğiyle ulaşılmasını sağlayan ve sonuçları detaylı olarak ölçümlenebilen izinli pazarlama yöntemidir.

» Mesajlaşma Platformu Ne Yapar?
- Mesajlaşma Platformu, markalara birden fazla mesaj gönderim kanalı vasıtasıyla hedef kitlelerine ulaşma ve bu kanallarda hedef kitlenin davranışlarını kanalların özellik ve imkanlarına göre ayrı ayrı raporlamaya imkan verir. Ayrıca, söz konusu raporların sonuçlarının doğru ve etkin yorumlanmasına aracılık ederek kanallar arası uygun erişime yönlendirir.

» Bounce Nedir?
- Gönderdiğiniz mesajın yerine ulaşmayıp size geri sekmesidir.
İki tip Bounce mesajı vardır:
• Soft Bounce: Geçici sebeplerle yerine ulaşmamayı ve geri dönen e-postaları ifade eder.
• Hard Bounce: Kalıcı sebeplerle yerine ulaşmamayı ve geri dönen e-postaları ifade eder.

Özellikle web tabanlı e-posta kutusu sağlayıcılarda hedef kitlenin posta kutularına ulaşabilmek için, bounce alan adreslerin belirli süreçlerle gözlemlenip raporlanarak veritabanında gerekli temizliğin yapılması gerekir.

» Spam Nedir?
- Spam, “İstenmeyen Ticari Mesajlar”a verilen genel isimdir. İlk spam mesaj 1978 yılında gönderilmiş ve bugün hala artarak gönderilmeye devam etmektedir. Dünya üzerinde spam’in çoğu çok az sayıda kişi/kurum tarafından gönderilmektedir. Spam, mesajı alan tüketicilerde mesajı gönderen markaya karşı negatif bir imaj oluşturmaktadır.

» Deliverability (Ulaşılabilirlik) Nedir?
- Ulaşılabilirlik, gönderdiğiniz mesajların yüzde kaçının yerine ulaşmadığının ölçümlenmesi ile değerlendirilen bir metriktir. Ulaşılabilirlik sorunlarınızı tespit etmek için bounce oranı, açılma oranı, tıklama oranı ve ayrılma oranlarınızı düzenli olarak gözlemlemenizi ve bu konuda profesyonel bir destek almanızı öneririz.

» Kara liste nedir, nasıl çalışır?
- Global gönderim standartlarına uygun olarak çalışmayan veya şikayet üzerine bu listelere alınan Dünya üzerinde oluşturulmuş çeşitli “kara listeler” mevcuttur. Kurumsal yapılarda kullanılan Spam Filtreleri ile web tabanlı e-posta servis sağlayıcıların filtreleri bir veya birden fazla listeyi düzenli olarak kontrol ederek kendilerine gelen mesajları süzmeye çalışırlar. Bu listeleri kullanarak çalışan bir kuruma gelen bir mesjaın göndericisi, bu kurumun kullandığı kara listede yer alıyorsa bu durumda göndericinin mesajı ilgili kişinin e-posta kutusuna sistem tarafından ulaştırılmaz. Zaman zaman bu işleyiş sebebiyle izin verdiğimiz ve gelmesini beklediğimiz mesajlarımız da bizlere ulaşmayabilir. Bu durum, mesajı gönderenin bir Spammer olmasından değil, yanlışlıkla bir kara listeye girmiş olmasından kaynaklanabilir. Kara listeler %100 güvenli değildir, kural tabanlı çalışırlar. Kendilerine bildirilmiş olan kurallara uyan tüm göndericileri (iznin olup olmamasına bakmadan) sınıflarlar. Bu nedenle okuyucular “False Positive” dediğimiz kavramla oldukça sık karşılaşmaktadır.

» “False Positive” Nedir?
- Okuyucunun almak için izin verdiği bir mesajın e-posta kutusu servisi sağlayanlar tarafından “yanlışlıkla” okuyucuya ulaştırılmasının engellenmesidir. Dünya üzerinde oldukça fazla karşılaşılan bu durum nedeniyle her gün birçok mesaj alıcılarına ulaşamamaktadır.

» E-posta Servis Sağlayıcı Kimdir?
- Kurumlar adına yüksek montanlı gönderileri hızlı ve etkin biçimde yapıp bu gönderileri ölçümleyecek altyapıyı sunan, izinli pazarlama kurallarına göre gönderim yapan ve bu olguyu markalar adına teşvik eden, e-posta yoluyla pazarlama konusuna odaklanmış servis sağlayıcılardır.

» E-posta Servis Sağlayıcı arıyorum, nelere dikkat etmem lazım?
- E-posta Servis Sağlayıcı ararken, en azından, kurumun bu konudaki tecrübe ve geçmişini, veritabanınızı hangi şartlar dahilinde sakladığını, verilerinizin başka veritabanları ile paylaştırılıp paylaştırılmadığını, servis sağlayıcınızın sağlıklı olarak bounce ölçümlemesi yapıp yapmadığını, alacağınız raporların detaylarını mutlaka sorgulayın.

» Çeşitli mesajlaşma ihtiyaçlarım var; neden bir servis sağlayıcı ile çalışayım, IT departmanım mesajlarımı gönderemez mi?
- IT Departmanınızın önceliği kurumsal sistemlerinizin ve iş süreçlerinizin sürdürülebilirliğidir. Hedef kitlelerinize çeşitli mesajlaşma kanallarıyla ulaşmak ve bunları raporlamak ise tamamen bu konuya odaklanmış kurumların sorumluluğunda olmalıdır. Tamamen farklı bir odaklanma gerektiren bu konuda, mesajlarınızı doğru olarak hedef kitlelerinize ulaştırmak için sürekli olarak değişen ve yenilenen mesajlaşma sistemlerini takip etmek, kendisini bunlara adapte etmek ve kendi yaşamlarını sürdürebilmek için en üst seviyede hizmet vermek zorunda olan Mesajlaşma Platformu Servis Sağlayıcıları ile çalışılmasını öneririz.

» E-mail marketing’e yeni başlayacağım, elimde müşteri verisi yok, nereden başlayabilirim?
- Hatay web  izinli pazarlama kurallarına uygun gönderiler yapılmasını teşvik eder. Bu nedenle izinleri alınmadan, toplu olarak satınalmış veya elde edilmiş veritabanlarına gönderi yapmak, gerek iş sonuçlarına olan negatif etkisi gereği, gerekse Türkiye’deki hukuki düzenlemeler gereği doğru değildir. Böyle bir durumda, e-mail marketing’e başlamak için en etkin ve uzun vadeli sonuç üretecek adım kendi veritabanınızı toplamaya başlamaktır. Hızlı geri dönüşler için ise çeşitli izinli veritabanları ile ortak kampanyalar kurgulanabilir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen burayı tıklayarak bizimle irtibata geçin.

» İzinli gönderiler yapıyorum ancak yine de Spam olarak işaretlenmeyi / bulk folder’a düşmeyi nasıl engellerim?
- Yaptığınız gönderilerin iki açıdan incelenmesi gerekir: Teknik altyapı ve Uygulama. Gönderim yaptığınız teknik altyapının global standart ve kurallara uygun olarak tasarlanmış olması, sunucu konfigürasyonlarının doğru biçimde yapılması, ve daha birçok teknik detayın doğru biçimde hayata geçirilmiş olması gerekirken, diğer tarafta yapacağınız gönderinin içeriği, hazırlanma şekli, ulaşılabilirlik metriklerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gibi noktalara dikkat edilmesi gerekir. Tüm bu bileşenlerle tek başınıza uğraşmamak için bu işe odaklanmış bir mesajlaşma platformu servis sağlayıcısı ile çalışmanızı öneririz.

» Kara listeye girmemek için neler yapmak gerekir?
- Kara listeler, genellikle gönderilen mesajların global e-posta gönderim standartlarına uygun olup olmadığını sistematik olarak kontrol ederler. Bu nedenle, gönderim altyapınızın ve gönderdiğiniz içerik ile HTML uygulamanızın bu standartlara uygunluğuna özel önem göstermeniz gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Çalişma Süreci
Çalişma Sistemimiz